« Alte articole din categoria Actualitate
Trei botoşăneni, printre care şi un minor, au fost ridicaţi miercuri seară de poliţiştii şi procurorii din cadrul structurilor de Combatere a Crimei Organizate, după ce au fost surprinşi în flagrant în timpul unei tranzacţii cu 120 de grame de canabis.
Afacerea urma să aibă loc pe Strada Pacea, dar a fost stricată de mascaţi. Conduşi la sediul Biroului teritorial al Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism, cei trei suspecţi, D.B.A. de 24 de ani, M.M.C. de 28 de ani şi M.A.C. de 14 ani, au fost audiaţi. Concomitent, a fost efectuată o percheziţie domiciliară, două percheziţii de autovehicule şi a fost pus în executare un mandat de aducere.
Cu această ocazie, s-au ridicat două telefoane mobile, un pachet conţinând foiţe filigranate folosite la confecţionarea artizanală a ţigaretelor şi o rolă de aceeaşi natură, 20 de pliculeţe autosigilante din polietilenă, şase probe de substanţă vegetală şi fragmente de inflorescenţă, şi o pungă autosigilantă din polietilenă conţinând fragmente vegetale de culoare verde-oliv – acestea urmând a fi expertizate în cadrul Laboratorului de Analize şi Profil al Drogurilor Iaşi. De asemenea, au fost ridicaţi cei 1.200 de lei care reprezentau preţul celor 120 de grame de canabis.
Copil folosit la plasarea substanţelor
Potrivit primelor informaţii, grupul ar fi intrat în atenţia anchetatorilor luna trecută, după ce poliţiştii de la Combaterea Crimei Organizate au fost sesizaţi că doi dintre suspecţi au preocupări pe linia traficului şi consumului ilicit de droguri. Din acel moment, tinerii au început să fie supravegheaţi, filajul derulându-se până la organizarea flagrantului. Cercetările efectuate până în prezent au stabilit că afacerile erau gestionate de D.B.A., care se folosea la plasarea drogurilor de minorul de 14 ani. Ieri, primul dintre aceştia a fost reţinut pentru 24 de ore şi urma să fie prezentat în faţa magistraţilor de la Tribunalul Botoşani cu propunere de arestare preventivă sub acuzaţia de procurare şi punere în vânzare de droguri de risc, deţinere de droguri de risc pentru consum propriu şi oferire de droguri de risc. Cât îi priveşte pe ceilalţi suspecţi, aceştia au fost puşi în libertate urmând să fie cercetaţi sub aspectul de transport şi livrare de droguri de risc, respectiv complicitate la vânzare de droguri de risc.
Canabisul este încadrat în România în rândul drogurilor de risc, printre drogurile de mare risc fiind cocaina, haşişul, heroina sau ecstasy.
Monitorul de Botosani nu este responsabilă juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastră vă revine în exclusivitate.

Pentru a putea posta comentarii pe marginea subiectului trebuie sa fii autentificat!