Prima pagină:

PDF

Sondaj: Aţi dori să faceţi un credit bancar?
Da
Nu
Nu ştiu
Nu mă interesează

Comentarii (4) »
Sondaje vechi »

Newsletter:

Abonează-te la newsletter-ul nostru zilnic.

Detalii »

Contact: Aleea Mihail Kogalniceanu 4 , Botosani
Telefon:
0231 515053
Fax
0231 515130
E-mail:
monitorul@ monitorulbt.ro

« Alte articole din categoria Actualitate

SMURD ajunge la Botoşani

Actualitate - Tudor CHIRIAC
(citeste alte articole de acelasi autor »)


Anul acesta Botoşaniul va avea Serviciu Mobil de Urgenţă Resuscitare şi Descarcerare. Şefii Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) au primit asigurări de la Raed Arafat, subsecretarul de stat în cadrul Ministerului Sănătăţii, că s-au început toate demersurile pentru primirea autospecialelor şi pregătirea echipajelor paramedicale. Serviciul va funcţiona pe lângă Unitatea de Primire a Urgenţelor (UPU) de la Spitalul Judeţean şi va fi finanţat de Ministerul Sănătăţii. „Toate elementele de înfiinţare, coordonare, colaborare vor fi între UPU şi Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (n.r. – ISU). Probabil, se vor face două unităţi ISU Botoşani, una posibil pe Octav Onicescu. Ţinem foarte mult să acoperim şi zona de nord, atât de vitregită, respectiv la Darabani, unde vrem să facem o subunitate ISU”, a precizat Gheorghe Apetroaie, directorul adjunct al DSP, care a mai spus că noua titulatură a UPU va fi UPU SMURD Botoşani.

Paramedici pregătiţi la Iaşi

Potrivit datelor oficiale, 46 de cadre ale ISU Botoşani au urmat cursuri de formare în acordarea primului ajutor medical calificat, în efectuarea procedurilor de descarcerare şi alte operaţiuni de salvare la Centrul de Pregătire al ISU Iaşi. „De doi ani vin la Iaşi pompieri de la Botoşani la pregătire. Au făcut o lună de pregătire teoretică şi la final au dat un examen. Mai au nevoie de o lună de practică la Iaşi şi apoi încă o lună cineva de aici va merge la Botoşani pentru a se obişnui şi cei de acolo mai uşor şi mai repede cu sistemul. Asta însă după ce vor sosi maşinile”, a precizat conferenţiar doctor Diana Cimpoeşu, medic şef al UPU-SMURD Iaşi.

 

 
Vizualizari: 1204. |   Noteaza articolul :
  • Currently 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Comentarii2

Monitorul de Botosani nu este responsabilă juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastră vă revine în exclusivitate.

    Pentru a putea posta comentarii pe marginea subiectului trebuie sa fii autentificat!

    Autentificare:
    Ţine-mă minte
    Am uitat parola
    Inregistrare
    Autentificare:
    Ţine-mă minte
    Am uitat parola
    Inregistrare
    Poza Zilei: Încercările de a promova şi la Botoşani curse pentru maşini de fiţe n-au ţinut. Noroaiele şi gropile încă nu permit aşa ceva.
    » 4 Comentarii.
    Diverse: Horoscop Recomandari TV

    Vremea:
    Acum: -1°C.
    La noapte: -2°C.
    Mâine: 6°C. Detalii »

    Curs valutar:
    USD: Tendinta 2,9703 lei
    EUR: Tendinta 4,0929 lei

    Bloguri:
    Chestionar

    Ce măsuri economice credeţi că ar trebui să ia Guvernul Boc pentru a ajuta judeţul Botoşani?

    Răspunsuri (17) »
    Chestionare vechi »
    Sumarul ediţiei: