Prima pagina:

prima pagina

Sondaj: Credeţi că Victor Piţurcă ar trebui să demisioneze de la naţională?
DA
NU

Comentarii »
Sondaje vechi »

Autentificare: Autentifica-te cu Facebook

sau
foloseste contul creat pe site-ul Monitorul
Tine-ma minte
Am uitat parola
Inregistrare
Newsletter:

Abonează-te la newsletter-ul nostru zilnic.

Detalii »

Contact: Aleea Mihail Kogalniceanu 4 , Botosani
Telefon:
0231 515053
Fax
0231 515130
E-mail: monitorul(a) monitorulbt.ro
polivalenta
Dedicatii RadioFix Live
pressshop


« Alte stiri din categoria Actualitate

Avocat reclamat de propriul client

Actualitate - Marian ROTARIU
(citeste alte articole de acelasi autor »)


Un avocat a fost reclamat la conducerea Baroului de un fost client. Doru Roşcăneanu a depus o plângere împotriva avocatului Costache Enache, pe care îl acuză că nu l-a reprezentat în procese aşa cum au convenit, cerând restituirea onorariului. Reclamantul susţine că era administrator al unei terase din municipiu şi la un moment dat a fost evacuat de proprietar distrugându-i chiar şi o parte din bunuri. Acesta a apelat la serviciile avocatului pentru a formula o plângere la Poliţie şi a deschide o acţiune în instanţă. Bărbatul susţine că s-a înţeles cu avocatul să-i plătească 1.500 de lei, sumă din care ar fi achitat 400 de lei. Potrivit lui Doru Roşcăneanu, avocatul i-a întocmit cererile la Poliţie şi instanţă, însă nu s-a mai prezentat la proces. “La prima instanţă, Judecătoria Botoşani, nu s-a prezentat la niciun termen şi am pierdut. Mi-a promis că se prezintă la Tribunal, la recurs, dându-mi de înţeles că va face acest lucru în baza sumei achitate, însă nici acolo nu s-a dus şi am pierdut. I-am cerut banii înapoi şi m-a luat în râs”, a declarat Doru Roşcăneanu. Acesta a adăugat că cel mai mult l-a deranjat atitudinea avocatului, acesta fiind şi motivul pentru care a depus reclamaţia la barou.

Costache Enache susţine că i-a oferit clientului anumite servicii juridice, neexistând nicio înţelegere scrisă pentru reprezentarea în instanţă. Avocatul mai spune că onorariul primit pentru respectivele servicii este mai mic decât cel perceput de obicei. “Nu s-a încheiat niciun contract de asistenţă juridică şi nu a semnat o delegaţie în acest sens pentru reprezentarea în instanţă. Urmează să primească răspuns de la reclamaţia depusă la barou”, a declarat Costache Enache. Acesta a adăugat că fostul client a recurs la ameninţări pentru a-l obliga să-i înapoieze banii plătiţi.

Conducerea Baroului de avocaţi Botoşani a precizat că reclamaţia clientului urmează a fi analizată în şedinţa de consiliu care va avea loc în această lună.

 

 

 
Vizualizari: 3247. |   Noteaza articolul :
  • Currently 5.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  |  Nota curenta: 5.0 din 1 vot
Comentarii

Monitorul de Botosani nu este responsabila juridic pentru continutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra va revine in exclusivitate.

  • 1. de cu dragoste din BOTOSANI:
    avocatii care au facut dreptul la x si 0. felicitari baroului !!!
    2008-09-11, 06:45:58
  • 2. de cum?:
    "...a fost evacuat de proprietar distrugându-i chiar şi o parte din bunuri". Cum ti se pare ca suna, Mariane?
    2008-09-11, 08:11:05
  • 3. de @@@:
    Astia jupoaie si agresorul, si victima,si nu fac nimic!
    2008-09-11, 08:42:34
  • 4. de cineva:
    Avocaţii?......niş te avari după bani, care promit marea cu sarea şi apoi.....uită. Nici în instanţă nu se prezintă.Din simple salarii nu-şi permiteau maşini şi case de lux. Fraieresc oamenii necăjiţi. Câţi din "avocaţii" de la Botoşani au făcut facultatea la stat, aşa cum se făcea pe vremuri? Mai toţi provin de la x şi 0 sau de la facultăţi din astea...pârâte.Aş a că...mai bine te aperi singur
    2008-09-11, 08:59:02
  • 5. de gogu:
    si eu am patito cu acest maaare avocat /este im plop in ce priveste avocatura
    2008-09-11, 09:33:00
  • 6. de cunoscator:
    M-am intalnit cu el in instanta, el de partea adversa, eu fara avocat-stiind ca nu am nevoie daca este el avocatul partii adverse. L-am facut mat din trei fraze, a pierdut pe terenul lui, cu plangerea facuta de el, cu armele lui. Au fost momente penibile pentru el, radea si judecatorul, nu stia lucruri elementare pentru un avocat. Un incapabil cu "I" mare
    2008-09-11, 13:14:08
  • 7. de mariana:
    penru necunoscatori: - avocatura este o profesie liberala, asta insemnand ca avocatul nu are un contract de salarizare cu nimeni, nu este angajatul nimanui si nu primeste salarii. -avocatul este platit de client pentru o anumita problema si atat. In acest sens, clientul achita un onorariu,stabilit de avocat in functie de felul si complexitatea problemei respective. -tot pentu necunoscatori,cine are de invatat invata,indiferent la ce facultate,de stat sau particulara.Sunt si avocati cu "facultatea de altadata" care au ramas de mult in urma cu legile nou aparute. Asa ca... atunci cand va alegeti avocatul nu va mai luati dupa bunica sau vecina pensionara, ci alegeti dupa propria gandire.S-ar putea sa fie mai bine... -deci, in concluzie, intr-adevar,avocatii nu si-ar putea lua masini si vile din niste simple salarii, si asta deoarece avocatii nu au salarii -mai intai documentati-va si apoi comentati
    2008-09-11, 13:38:22
  • Re: de nedumerit:
    Hotaraste-te, cine esti Mariana sau Irina? Cunosc doua fete cu aceleasi nume din parcare de la Baisa. Si acolo se face X si 0 pe asfalt.
    2008-09-11, 20:46:19
  • 8. de pentru mariana:
    ai uitat sa spui daca un papagal de avocat cum e asta are sau nu obligatia sa incheie un act cu clientul care urmeaza sa-l reprezinte in care se stipuleaza suma luata ca onorariu iar in baza caruia trebuie sa elibereze chitanta.Ce,sumele incasate ca onorariu,sant absolvite de impozit si alte dari? Te intreb asa ca pari O CUNOSCATOARE !! S-au poate faci confuzie intre meseria de AVOCAT si cea de PROSTITUATA?
    2008-09-11, 14:20:35
  • Re: de mariana:
    ca sa nu mai fii asa de acid, nu a spus nimeni ca nu trebuie sa taie chitanta sau sa plateasca dari. de altfel persoana respectiva nu se plange ca nu a primit chitanta sau ca nu s-a incheiat un act intre ei, ci doar ca avocatul nu s-a prezentat in instanta si el a pierdut procesul. dar eu inteleg din articol ca avocatul a fost platit doar pt niste redactari de cereri, nu si mai mult.Ceea ce am scris pur si simplu era un raspuns pentru cel care aprecia ca "din niste simple salarii nu ar fi putut sa-si ia masini si vile", din aceasta reiesind ca avocatii ar primi de undeva salarii,dar ei nu se multumesc cu asta si cer bani de la clienti.NU.AVOCATII NU AU SALARII. Banii pe care ii cer ei nu sunt ca cei pe care ii dai la doctor sa te trateze mai bine sau cu prioritate.Sunt chiar banii pentru munca pe care o presteaza pentru persoana in cauza.Si spun asta pt ca i-am auzit pe multi care considera ca avocatii au salarii de la stat sau de undeva, si mai cer si de la ei bani.Gresit.La avocati e ca la notari.Vrei sa obtii ceva- platesti pe loc si obtii.Nu-nu.E vina persoanei respective ca nu a solicitat un act din care sa rezulte ce anume trebuie sa faca avocatul respectiv pentru el.Din articol eu inteleg foarte clar ca avocatul a fost platit cu 400 ron doar ca sa redacteze o plangere le politie si o actiune in instanta.ceea ce rezulta de acolo ca a si facut. restul pana la 1500 ron reiese din articol ca ar fi fost pentru reprezentarea in instanta.dar omul nu spune ca a mai platit si restul de bani ca avocatul respectiv sa il si reprezinte in instanta.Ce, el a crezut ca un avocat iti redacteaza doua plangeri si se mai duce si in instanta cu 400 lei? HA HA HA! ce gluma buna! si mai scrie acolo ca cica i-a promis ca se duce in recurs,dar nu s-a dus.Dar l-a platit?Sau se astepta tot din aia 400 lei? HA HA HA!Ce-i aia "i-a promis".Avocatii intra in instanta cu imputerniciri avocatiale semnate de client si cu banii primiti.Vad ca nu prea esti umblat pe la avocati. :-) Si eu nu cred ca toti avocatii sunt la fel
    2008-09-11, 17:02:54
  • 9. de x:
    multi n-au nici o treaba pe acolo, au intrat datorita lu" mamica sau taticu. bani sa ai ca te face tata avocat. daca tata e judecator sau procuror musai si puiul sa fie in sistem. acolo sunt familii intregi, unde nu se poate accede fara sa "cotizezi" substantial pentru "admitere".
    2008-09-11, 15:20:43
  • 10. de bravo:
    pentru Mariana,deci tu consideri ca e corect ca cineva cu facultate la x si 0 sa ia 400 de lei pentru doua fituici iar unu care munceste o luna de zile pentru aceiasi suma este prost ca ii da avocatului alo atunci la ce ne trebuie avocati ,parerea mea este ca avocatii sunt cei mai mari excroci pentru ca folosesc legea doar cum le dicteaza interesul si ar trebui sa fie pusi sa plateasca pentru asta .
    2008-09-11, 18:20:36
  • 11. de Observator:
    Pentru Mariana: Din cate am dedus, faceti parte din bransa si este normal sa va luati apararea unul, altuia. Daca erati o avocata buna, va trebuiau cateva cuvinte pentru explicatii. Sunteti oratori buni (o parte dintre voi), stiti sa luati banii clientului (pentru ca, de regula, avocatii sunt angajati de necunoscatori) si mai stiti sa amanati procese la nesfarsit. Cunosc procedura si cunosc destui avovcati (si tineri cu facultatea la x si 0, dar si din cei cu FACULTATE ADEVARATA). Dv, cu siguranta faceti parte din prima categorie (x si 0), si vor trece ani si ani pana cand veti ajunge la valoarea lor (sa nu intelegeti cumva ca toti avocatii cu vechime, sunt si profesionisti). Nu-mi doresc sa ajung prin salile tribunalului vreodata, dar dar daca prin absurd as ajunge, tare as vrea sa fiti de partea adversa. Dv in calitate de avocat al partii advese si eu sa ma apar singur. Nu fiti atat de sigura pe dv si pe ceea ce afirmati. Vad ca la teorie sunteti buna, dar sa va vedem in practica!O SEARA PLACUTA!
    2008-09-11, 19:17:16
  • 12. de nasu:
    wa da periculosi ma sunte-ti toti.sa va vedem la practica,eu l-am fac sah mat pe avocat din doua fraze,voi sunte-ti mandria tarii si viitorul romaniei.vai de mama voastra de intelectuali.hai pa si mai vb