Contact: Aleea Mihail Kogalniceanu 4 , Botosani
Coalitia pentru o presa curata

« Alte stiri din categoria Sport

Calificare în optimi amânată pentru meciul de la Genk

Sport

Astra Giurgiu şi formaţia belgiană KRC Genk au terminat la egalitate, 2-2 (1-1), joi seara, pe Stadionul „Marin Anastasovici” din Giurgiu, în prima manşă a şaisprezecimilor de finală ale Ligii Europa la fotbal.
Campioana României a smuls egalul în ultimul minut, dar păstrează şansele sale la calificarea în optimi, având în vedere meciurile bune făcute în deplasare în această campanie europeană. Genk a condus de două ori, prin golurile marcate de Timoty Castagne (minutul 25) şi Leandro Trossard (minutul 83), dar Astra a reuşit să revină de fiecare dată, prin golurile înscrise de Constantin Budescu (minutul 43) şi Takayuki Seto (minutul 90).
Şumudică a început cu un sistem 3-4-3, care nu a dat rezultate prea bune, oaspeţii având o posesie covârşitoare în prima repriză. Totuşi, Astra a creat pericol la poarta australianului Ryan în primul sfert de oră al partidei, Budescu (minutul 13) fiind busculat în careu, dar arbitrul nu a acordat nimic, pentru ca apoi Teixeira (minutul 16) să încerce o minge plasată sub transversală, prinsă de Ryan.
Şase minute mai târziu, Pozuelo a trimis o centrare periculoasă în faţa porţii gazdelor, dar portarul Lung a intervenit şi a reţinut. Întregul compartiment de­fensiv al Astrei a greşit în minutul 25, la o fază de atac a oaspeţilor, iar Timoty Castagne a înscris simplu. A fost primul gol marcat de Castagne din data de 2 mai 2015, în toate competiţiile. Oaspeţii au controlat jocul şi au fost aproape şi de al doilea gol, însă Lung a reţinut în cele din urmă mingea trimisă printre picioare de Trossard.
Astra Giurgiu a restabilit egalitatea în minutul 43, la capătul unei faze splendide de atac, Budescu executându-l pe Ryan, după o pasă excelentă a lui Filipe Teixeira.
Şumudică a schimbat sistemul de joc la pauză, trecând la 4-4-2, iar acest lucru a început să dea roade, giurgiuvenii având o posesie mai bună, iar acţiunile ofensive, coordonate de Săpunaru, au devenit incisive. În minutul 53, Teixeira a trimis peste poartă din poziţie ideală, după fază începută de Ioniţă II şi continuată de Budescu. Apoi, Ioniţă II a şutat puţin pe lângă poartă.
Oaspeţii au ratat şi ei o mare ocazie, prin Samatta, al cărui şut din afara careului a fost respins de Lung.
În minutul 63, Budescu a tras razant cu transversala, dar Genk a replicat şi Boetius, în minutul 81 a fost blocat de Seto. Două minute mai târziu, japonezul a greşit la o minge aproape de mijlocul terenului, iar Leandro Trossard a marcat al doilea gol al belgienilor. Imediat Astra a luat cu asalt poarta echipei Genk, iar Ryan a salvat magistral un gol la reluarea cu capul trimisă de Săpunaru în minutul 89. Imediat însă Seto şi-a răscumpărat greşeala şi a adus egalarea, cu o lovitură de cap, la centrarea lui Florea.
Astra nu a putut conta în acest meci pe Florin Lovin şi Boubacar Mansaly, ambii suspendaţi. Astra a ajuns la cinci meciuri consecutive fără înfrângere în Liga Europa.
De remarcat că Şumudică a fost foarte nemulţumit de evoluţia atacantului Sergiu Buş, introdus în minutul 63 şi schimbat cu Viorel Nicoară în minutul 80.
Returul va avea loc pe 23 februarie, la Genk.

Vizualizari: 685. |   Noteaza articolul :