Contact: Aleea Mihail Kogalniceanu 4 , Botosani
Coalitia pentru o presa curata

« Alte stiri din categoria Sport

Bronz european la judo

Sport

Sportiva română Monica Ungureanu a cucerit medalia de bronz în limitele categoriei 48 de kilograme, ieri, la Campionatele Europene de judo de la Varşovia, după ce a învins-o în meciul decisiv pe Noa Minsker (Israel).

Ungureanu, care obţinuse bronzul şi la ediţia de anul trecut, a trecut în optimi de Cinta Garcia Mesa (Spania), prin ippon, în sferturi a câştigat tot prin ippon în faţa ucrainencei Marina Cerniak, dar a pierdut semifinala cu rusoaica Irina Dolgova (ippon), pentru ca apoi să câştige meciul pentru locurile 3-5 cu Noa Minsker, diferenţa făcându-se la punctele de penalizare.

Tot la categoria 48 de kilograme, Alexandra Pop a fost învinsă în primul tur de Maria Siderot (Portugalia), prin ippon.

La categoria 52 de kilograme, Alexandra Larisa Florian a ocupat locul 7, după ce a învins-o în optimi pe Reka Pupp (Ungaria), prin ippon, dar a pierdut în sferturi în faţa portughezei Joana Ramos (ippon), iar apoi a cedat şi în recalificări în faţa elveţiencei Evelyne Tschopp (ippon). Andreea Chiţu, medaliată cu bronz anul trecut şi campioană a categoriei în 2012 şi 2015, a fost învinsă şi ea de Joana Ramos, în optimi (ippon).

Astăzi au loc meciuri la categoriile 63 şi 70 de kilograme (feminin), respectiv 73 şi 81 de kilograme (masculin), România fiind reprezentată de Alexandru Raicu şi Marcel Cercea la categoria 73 de kilograme, Vlad Vişan şi Elemer Szocs la categoria 81 de kilograme.

Obiectivul delegaţiei României era câştigarea unei medalii.

Vizualizari: 2052. |   Noteaza articolul :