« Alte stiri din categoria Sport

FC Botoşani părăseşte play-off-ul

Sport - Cristian PRISACARIU
(citeste alte articole de acelasi autor »)

FC Botoşani a cedat la limită în Copou în derby-ul Moldovei cu CSM Poli Iaşi, scor 1-0 (0-0) şi a părăsit zona locurilor de play-off în Liga I. Şansele de a termina în primele şase echipe ale campionatului sunt tot mai mici, în condiţiile în care din ultimele 15 puncte, FC Botoşani a câştigat doar unul, şi acela pe teren propriu, cu „lanterna roşie” a Ligii I, Juventus Bucureşti.

Fotbal puţin în prima repriză

Prima repriză a derby-ului Moldovei a fost una săracă în faze de poartă. Terenul aproape impracticabil a pus mari probleme jucătorilor celor două echipe, transformând ceea ce trebuia să fie un spectacol aşteptat cu sufletul la gură de suporterii celor două formaţii într-o adevărată luptă în noroi.

Singura mare ocazie a primului mitan, în care centralul István Kovács a acordat patru cartonaşe galbene, a aparţinut gazdelor, Jô încercând din lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri, fără succes, vigilenţa lui Alberto Cobrea, care a respins spectaculos balonul. Astfel, cele două echipe au intrat la cabine cu scorul de 0-0.

Muşat a gafat din nou

În minutul 53, ieşenii au speculat faptul că Nicolae Muşat a jucat greşit pasul la offside, au adus uşor mingea în faţa porţii, de unde golgeterul Andrei Cristea a îndeplinit o simplă formalitate. Mihai Roman a avut şansa de a egala şapte minute mai târziu, însă mingea trimisă spectaculos de experimentatul mijlocaş botoşănean a fost scoasă cu un reflex de zile mari de portarul Rusu, intrat pe teren la pauză.  În ultimul minut al timpului regulamentar, Platini putea duce scorul la 2-0 însă şutul acestuia a nimerit din 16 metri stâlpul din stânga porţii lui Alberto Cobrea.

S-a terminat 1-0 pentru CSM Poli Iaşi, care a egalat FC Botoşani la puncte, trupa lui Flavius Stoican trecând înaintea grupării locale în clasament datorită golaverajului superior. Mai mult, CSM Poli Iaşi are şi avantajul meciurilor directe, terminând la egalitate în tur, 3-3, pe „Municipalul” botoşănean.

În acest moment, cu două etape înaintea finalului acestui sezon regulat, şansele FC Botoşani de a mai prinde play-off-ul s-au diminuat considerabil, trupa pregătită de Costel Enache fiind condamnată să câştige ultimele două meciuri, cu Viitorul Constanţa, în deplasare, şi cu Gaz Metan Mediaş, acasă.

Vizualizari: 1238. |   Noteaza articolul :