Noroc pentru FC Botoșani la tragerea la sorți pentru 16-imile Cupei României!

0

Gruparea pregătită de Marius Croitoru va lupta la Chiajna cu divizionara secundă Concordia pentru accederea în optimi.

Deși ar fi putut da peste adversari de primă ligă ca CFR Cluj, Gaz Metan Mediaş, Viitorul Constanţa, Chindia Târgoviște, UTA Arad și  FC Argeș, gruparea locală a avut noroc urmând a juca cu Chiajna, o formație care se bate în mediocritate în Liga secundă. Concordia se situează pe locul 16 cu doar 9 puncte şi este preocupată mai mult de salvarea de la retrogradare în Liga a 3-a decât de revenirea pe prima scenă a fotbalului românesc.

Potrivit regulanetului, jocurile din şaisprezecimile, optimile şi sferturile de finală se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent. În cazul în care jocurile din Cupa României urmează să fie televizate în direct şi sunt programate în nocturnă, iar clubul organizator nu dispune de un stadion dotat cu instalație de iluminat, jocul se va programa pe un stadion din localitatea cea mai apropiată, care îndeplineşte condițiile regulamentare necesare disputării jocului şi televizării.

Jocurile din cadrul şaisprezecimilor Cupei României vor avea loc în ziua de 28 noiembrie cu începere de la ora 13:30, cu excepția jocurilor televizate, programul acestora urmând a fi stabilit şi comunicat ulterior pe site-ul FRF.

Program 16-imi Cupa României
Farul Constanţa – Academica Clinceni
Viitorul – Dinamo
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Sepsi OSK Sf. Gheorghe
Gloria Buzău – FCSB
Hușana Huși – U Cluj
Chindia Târgoviște – FC Hermannstadt
CFR Cluj – Poli Iași
Gaz metan Mediaș – FC Voluntari
Ceahlăul Piatra Neamț – Petrolul Ploiești
Concordia Chiajna – FC Botoșani
Ripensia Timișoara – Astra Ploiești
Progrsul Spartac – Universitatea Craiova
Viitorul Pandurii Tg. Jiu – FC Argeș
CS Sânmartin – Dunărea Călărași
FC „U” Craiova – ASU Poli Timișoara
Csikszereda Miercurea Ciuc – UTA Arad

Deja ai votat!
se încarcă...