Componenții echipei Unirea Curtești, noua campioană a Campionatului Județean- Liga a IV-a, și-au primit în week-end-ul trecurt medaliile și tricourile de campioni.
Ca o veritabilă campioană, trupa lui Nae Abălașei și-a respectat blazonul și a evoluat la turație maximă și la Săveni, unde a trecut de Unirea cu scorul de 4-2. Grație succesului, Unirea Curtești a ajuns la 69 de puncte accumulate în clasament, cu 12 mai multe decât Inter Dorohoi, a doua clasată și cu 16 peste AS 2000 Bucecea, formație care încheie podiumul campionatului județean.
Campioana va susține ultima etapă pe terenul celor de la Nord Star Pomârla, echipa primarului Dumitru Chelariu fiind doar o umbră a trupei care punea problem în trecut oricărui adversar indifferent de nume, fiind pe penultimul loc al clasamentului, după care va pregăti barajul pentru promovare în Liga a III-a.
Conform tragerii la sorți efectuată la Federația Română de Fotbal (FRF), campioana județului otoșani va lupta pentru proomovare cu echipa campioană a județului Suceava, Viitorul Liteni. Meciurile se vor disputa în sistem eliminatoriu, în data de 17 iunie 2023, ora 18:00, turul (n.r. în fieful Unirii Curtești), respectiv 24 iunie 2023, ora 17:30, returul (n.r. pe terenul Viitorului Liteni).
Rezultate etapa 29 Liga a IV-a
Unirea Săveni – Unirea Curtești 2-4
Nord Star Pomârla – AFC Sulița 0-3
Șoimii Bălușeni – Viitorul Broscăuți 3-0
Partizanul Tudora – Flacăra Flămânzi 4-4
Sportivul Trușești – Unirea Stăuceni 4-2
Rapid Ungureni – Inter Dorohoi 0-0
ProSport Vf. Câmpului – AS 2000 Bucecea 2-1
Voința Șendriceni a stat
Program etapa 30 Liga a IV-a
Duminică, 11 iunie 2023
ora 11:00 Nord Star Pomârla – Unirea Curtești
ora 11:00 AFC Sulița – Șoimii Bălușeni
ora 11:00 Viitorul Broscăuți – PartizanulTudora
ora 11:00 Flacăra Flămânzi – Voința Șendriceni
ora 11:00 Unirea Stăuceni- ProSport Vf. Câmpului
ora 11:00 Rapid Ungureni – AS 2000 Bucecea
ora 11:00 Unirea Săveni – Inter Dorohoi
Sportivul Trușești va sta
Clasament Liga a IV-a
1 Unirea Curtești 27 22 3 2 119-26 69p
2 Inter Dorohoi 27 18 3 6 102-41 57
3 AS 2000 Bucecea 27 17 2 8 78-49 53
4 Voința Sendriceni 27 15 5 7 73-42 50
5 Partizanul Tudora 27 14 7 6 80-61 49
6 Pro Sport Vf. C. 27 14 5 8 69-57 47
7 AFC Sulița 27 15 2 10 78-69 47
8 Rapid Ungureni 27 12 2 13 72-65 38
9 Unirea Stăuceni 27 11 3 13 62-68 36
10 Unirea Săveni 27 10 3 14 66-62 33
11 Sportivul Trușești 28 8 4 16 63-87 28
12 Șoimii Bălușeni 27 9 1 17 44-110 28
13 Flacăra Flămânzi 27 6 4 17 47-81 22
14 Nord Star Pomârla 27 5 2 20 41-112 17
15 Viitorul Broscăuți 27 2 4 21 40-104 10