Legea care introduce stagiul militar voluntar intră în vigoare, după ce președintele Nicușor Dan a promulgat această reglementare privind programul de instrucţie plătită de cel mult patru luni.
Participanţii trebuie să aibă vârste cuprinse între 18 şi 35 de ani, iar pe durata pregătirii militare vor primi o indemnizaţie lunară, cazare, hrană, medicamente şi echipamente.
La finalizarea programului, aceştia vor primi aproximativ 27.000 de lei, echivalentul a trei salarii medii brute pe economie.
Toţi cei care efectuează acest serviciu voluntar vor fi luaţi în evidenţa centrelor militare şi vor dobândi statutul de soldat sau gradat voluntar în termen.
Militarii voluntari vor primi echivalentul a trei salarii medii, la finalul stagiului
Tinerii voluntari se vor pregăti în cadrul Armatei Române şi vor rămâne în rezerva operaţională a Armatei, urmând să primească după stagiul de patru luni echivalentul a trei salarii medii.
”Patru luni de zile, tinerii vin, fac Armata voluntar şi rămân în această rezervă (operațională – n.red.). Noi propunem în acest proiect ca ei să fie remuneraţi, după aceste patru luni de zile, cu trei salarii medii, de la acel moment. Vom vedea ce formă va ieşi din Parlament în final”, a declarat ministrul Apărării, Ionuţ Moşteanu, arătând că ”modificarea principală este introducerea conceptului de militar voluntar în termen”.
Anual, ei vor participa ulterior la diverse pregătiri şi verificări, vor fi refamiliarizări, de exemplu, cu armamentul nou ce urmează să vină conform calendarului multianual agreat cu aliaţii.
Rezerva operațională a României, în scădere accelerată
Noua reglementare este necesară pentru a reflecta mai bine dreptul și obligația constituțională a cetățenilor de a apăra România, precum și necesitatea ca apărarea să constituie un efort colectiv al întregii națiuni, dezvoltarea rezervei operaționale a Armatei Române, cu accent pe rezerva voluntară și serviciul militar în calitate de soldat/gradat voluntar în termen.
Astfel, se răspunde necesității de a conecta sistemul de forțe active cu rezerviștii.
Scopul final este realizarea unei forțe letale, dar echilibrate, capabilă să îndeplinească un spectru larg de misiuni și care să echilibreze adecvat raportul dintre componenta activă și cea de rezervă.
Adoptarea urgentă a măsurilor propuse este imperior necesară, întrucât amânarea acestora ar vulnerabiliza modul de acțiune și capacitatea operațională a Armatei României, toate aceste aspecte vizând interesul Ministerului Apărării Naţionale.



