5 − 1 =

A password will be e-mailed to you.

Zeci de elevi de la Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” vor participa la etapele naţionale ale olimpiadelor şcolare, care vor avea loc în perioada 22 aprilie – 6 mai. „Elevii de nota 10 de la Colegiul Național <Mihai Eminescu>, în număr mare, ca în fiecare an, vor reprezenta școala, dar și județul Botoșani, la aceste competiții. Îi felicit pentru că au ajuns în această etapă a performanțelor și le urez tuturor mult succes! În acelasi timp, sper să se bucure de oportunitățile pe care le oferă fiecare program în parte, să cunoască și alți tineri din țară, să adune cât mai multe experiențe plăcute din călătoriile lor!”, a declarat profesorul Cristina Chiriac, directorul Colegiului „Mihai Eminescu”.

Potrivit oficialului, Colegiul Național” Mihai Eminescu” Botoșani găzduiește Olimpiada Națională de Limbi Clasice, în perioada 2 – 5 mai. La această competiţie vor participa peste 270 de elevi din Botoşani şi din ţară.

Elevii de la Colegiul Eminescu participanţi la olimpiadele naţionale sunt următorii:

Matei Sebastian Avram, clasa a XI-a, Limba franceză, profesor Daniela Pintilei

Irina Şcarlii, clasa a XI-a, Limba franceză, profesor Ingrid Cucu

Ioana Popovici, clasa a VII-a, Limba engleză, profesor Maria Oniciuc

Daria Teodora Grădinaru, clasa a VIII-a, Limba engleză, profesor Maria Oniciuc

Mara Pîjîn, clasa a IX-a, Limba engleză, profesor Cristina Chiriac

Ioana Alexandra Popa, clasa a XII-a, Limba engleză, profesor Dana Barczak

George Nicolae Aboaice, clasa a XII-a, Limba engleză, profesor Monica Bălteanu

Ştefan Tudor Anisie , clasa a XII-a, Geografie, Violeta Zbughin

Cişman Isabela, clasa a VII-a, Geografie, profesor Mariana Petrea

Beatrice Alupoaie, clasa a VI-a, Limba şi literatura română, profesor Daniela Epureanu

Teodora Pitrop, clasa a IX-a, limba şi literatura română, profesor Tamara Săvescu

Antonia Aionesă, clasa a XI-a, limba şi literatura română, profesor Tamara Săvescu

Gabriela Apalaghiei, clasa a X-a, lectura ca abilitate de viaţă, profesor Oana Axinciuc

Andrei Anghel, clasa a XII-a, Lectura ca abilitate de viaţă, profesor Diana Damean

Teodora Obadă, clasa a V-a, Lingvistică, profesor Mihaela Timingeriu

Eric Moroşan, clasa a X-a, Lingvistică, profesor Violeta Zamfirescu

Maia Ungureanu, clasa a VII-a, Fizică, profesor Alin Lungu

Liviu Silion, clasa a IX-a, Fizică, profesor Cristina Bălăucă

Maria Bălăucă, clasa a IX-a, Fizică, profesor Cristina Bălăucă

Cosmina Mihoreanu, clasa a X-a, Fizică, profesor Cristina Bălăucă

Eric Moroşan, clasa a X-a, Fizică, profesor Cristina Bălăucă

Dănuţ Murariu, clasa a XI-a, Ştiinţele pământului, profesor Aurelian Pintilei

Iasmina Iurea, clasa a X-a, Ştiinţele pământului, profesor Cristina Bălăucă

Luca Cosmin Costîn, clasa a XI-a, Ştiinţele pământului, profesor Aurelia Pintilei

Alexandra Stan, clasa a IX-a, Religie, profesor Alina Purice

Elena Timofti, clasa a IX-a, Religie, profesor Alina Purice

Emilia Anastasia Ailincăi, clasa a X-a, Religie, profesor Cătălin Purice

Bianca Mihaela Stîncescu, clasa a X-a, Religie, profesor Cătălin Purice

Daria Lazăr, clasa a X-a, Religie, profesor Alina Purice

Georgiana Lepărdă, clasa a X-a, Religie, profesor Alina Purice

Evelin Estera Petraru, clasa a VII-a, Alianţa evanghelică, profesor Delia Onofrei

Efraim Onofrei, clasa a VIII-a, Alianţa evanghelică, profesor Cătălin Apopei

Claudia Ciobanu, clasa a IX-a, Alianţa evanghelică, profesor Delia Onofrei

Diana Căuneac, clasa a XI-a, Alianţa Evanghelică, profesor Camelia Dumitraş

Maria Elisabeta Cojocaru, clasa a VII-a, Biologie, profesor Cătălina Mitelu

Denisa Luciana Giriadă, clasa a VII-a, Biologie, profesor Cătălina Mitelu

Ana Maria Amateiesă, clasa a X-a, Biologie, profesor Liviu Huţanu

Ioana Zaharia, clasa a XI-a, Biologie, profesor Liviu Huţanu

Anda Ioana Ciobanu, clasa a VIII-a, Istorie, profesor Loredana Ciobanu

Mălina Corduneanu, clasa a IX-a, Istorie, profesor Daniel Botezatu

Valentina Ivan, clasa a X-a, Istorie, profesor Ovidiu Iurieţ

Claudia Iacob, clasa a XI-a, Istorie, profesor Daniel Botezatu

Mircea Ciobanu, clasa a VIII-a, Cultură civică, profesor Loredana Ciobanu

Alexandru Dumbrăveanu, clasa a VIII-a, Cultură civică, profesor Loredana Ciobanu

Alexandru Macovei, clasa a V-a, Matematică, profesor Daniel Poroşniuc

Antonia Radani, clasa a VIII-a, Matematică, profesor Ionela Ciudin

Liviu Silion, clasa a IX-a, Matematică, profesor Daniel Poroşniuc

Emanuel Aşer Cobaschi, clasa a X-a, Matematică, profesor Daniel Poroşniuc

Gabriel Brehuescu, clasa a X-a, Matematică, profesor Daniel Poroşniuc

Alexandru Başagă, clasa a X-a, Matematică, profesor Liviu Tiron

Cosmin Holcan, clasa a XII-a, Matematică, profesor Liviu Tiron

Carina Bidaşcă, clasa a XII-a, profesor Daniel Poroşniuc

Andrei Petruc, clasa a X-a, Informatică, profesor Liliana Chira

Cezar Trişcă Vicol, clasa a XI-a, Informatică, profesor Oana Ilincariu

Cosmin Andrei Buliga, clasa a IX-a, Chimie, profesor Constantin Guceanu

Şerban Nistor, clasa a X-a, Chimie, profesor Mihaela Vasilache

Ştefan Sebastian Gavrilescu, clasa a X-a, Chimie, profesor Mihaela Vasilache

Dănuţ Murariu, clasa a XI-a, Chimie, profesor Constantin Guceanu

Iasmina Iurea, clasa a XI-a, Chimie, profesor Dana Hristea

Ecaterina Iacob, clasa a XI-a, Chimie, profesor Constantin Guceanu

Liviu Dumitrescu, clasa a XI-a, Chimie, profesor Dana Hristea

Cristian Ivan, clasa a XII-a, Chimie, profesor Constantin Guceanu

Lavinia Iuliana Lupu, clasa a IX-a, Limbi clasice, profesor Dorica Coca

Dragoş Ioan Onofrei, clasa a XI-a, Limbi clasice, profesor Dorica Coca

Mateiuc Flămânzeanu, clasa a XI-a, TIC, profesor Alina Voinea Axinte.

Apreciază calitatea articolului

3 VOTURI - MEDIE: 5,00
O stea2 stele3 stele4 stele5 stele
Încarc...