Acțiune de ecologizare la Gorbănești

0

În fiecare an, pe 22 aprilie, se sărbătorește Ziua Pământului, ziua când s-a născut mișcarea pentru protejarea mediului înconjurător. În comuna Gorbănești această zi a fost marcată printr-o acţiune de ecologizare a spaţiilor verzi, la inițiativa primarului Ionuţ-Lucian Melinte. Susținută de viceprimar, consilieri locali, voluntari cât și de școlari, acțiunea a fost una de amploare, strângându-se în doar câteva ore o cantitate însemnată de deşeuri.

Ceea ce mă bucură este faptul că ușor-ușor, tinerii încep să se implice tot mai mult și să conștientizeze faptul că schimbarea începe cu noi. Cred cu tărie că puterea exemplului este cea mai bună, iar comuna noastră se poate schimba în bine numai dacă ne vom schimba gândirea. Mulți dintre locuitorii comunei au rămas mirați, văzând atât primarul, viceprimarul cât și o parte dintre consilierii locali luând parte la o astfel de acțiune. Cred că este ceva inedit pentru comuna noastră. Fac apel la toți localnicii să fie mai responsabili cu mediul înconjurător și le mulțumesc tuturor celor implicați în această activitate”, a declarat primarul Ionuț-Lucian Melinte.

Deja ai votat!