Elevii şi profesorii de la Colegiul „Mihai Eminescu”, la înălţime şi în pandemie

Elevii şi profesorii de la Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” încheie anul şcolar 220 – 2021 cu multe premii la concursuri şi olimpiade. „Deși anul școlar 2020-2021 s-a desfășurat, în mare parte în fața calculatoarelor, dată fiind criza sanitară, elevii și profesorii colegiului și-au dus cu mândrie misiunea mai departe, aceea de a conștientiza că educația permanentă este necesară în orice situație”, a declarat profesorul Cristina Chiriac, directorul colegiului.

Potrivit oficialului, şi în aceste condiţii, fără prezența fizică la școală, elevii eminescieni au participat cu succes la cele câteva concursuri și olimpiade școlare, organizate de Ministerul Educației, remarcându-se prin rezultate deosebite la etape județene și naționale.

Rezultatele se prezintă după cum urmează:

Daniel Malanca, clasa a X-a, Premiul I, Olimpiada Națională de Fizică, profesor Aurelian Pintilei

Andrei Cosmin Niculăesa, clasa a VII-a, Premiul III, Olimpiada Națională de Fizică, profesor Cristina Bălăucă

Maia – Alexia Ungureanu, clasa a IX-a, premiul III, Olimpiada Națională de Fizică, profesor Cristina Bălăucă

Liviu Mihai Silion, clasa a XI- a, Premiul II, Medalie de Aur – etapa națională Olimpiada Națională de informatică, profesor Oana Ilincariu

George Marian Dănilă, clasa a X-a, Premiul II, etapa județeană, Olimpiada de informatică, profesor Oana Ilincariu

Andrei Stroici, clasa a XI-a, Premiul II, etapa județeană, Olimpiada de informatică, profesor Oana Ilincariu

Luchian Sainenco, clasa a X-a, Premiul III, etapa județeană, Olimpiada de informatică, profesor Oana Ilincariu

Cosmin – Gabriel Lipovanu, clasa a XI–a, Premiul I, etapa națională Concursul naţional de limbi și culturi clasice ”Ecaterina Andreica”, Secţiunea II. Cultură şi civilizaţie greco-romană în transpunere artistică, profesor Coca Dorica

Lavinia-Iuliana Lupu, clasa a  XI-a, participare la etapa internațională Olimpiada internațională de Limba Latină, profesor Coca Dorica

Elena Cristiana Creţu, clasa a XI-a, premiul III, Concurs de chimie ”Cristofor Simionescu”, profesor Mihaela Vasilache

Ștefan Sebastian Gavrilescu, clasa a XII-a, Premiul II, Concurs de chimie ”Cristofor Simionescu”, profesor Mihaela Vasilache

Şerban Nistor, clasa a XII-a, Premiul II, Concurs de chimie ”Cristofor Simionescu”, profesor Mihaela Vasilache

Denis Andrei Atănăsoaei, clasa a X-a, Premiul II, Concurs de chimie ”Cristofor Simionescu, profesor Dana-Mihaela Hristea

Teodora Obadă, clasa a VII-a, Mențiune, Olimpiada Națională de Lingvistică, profesor Mihaela Timingeriu

Ana Pomparău, clasa a VII-a, Premiul II, Concursul de interpretare critică „Garabet Ibrăileanu”, profesor Mihaela Timingeriu

Simina Cîrcu, clasa a IX-a, Premiul II,  Concursul de interpretare critică „Garabet Ibrăileanu”, profesor Mihaela Timingeriu

Simina Ursaciuc, clasa a IX-a, premiul II, Concursul de interpretare critică „Garabet Ibrăileanu”, profesor Mihaela Timingeriu

Victor – Alexandru Perdeică, clasa a X-a, Premiul I, Concurs Naţional Science On – chimie, profesor Constantin Guceanu

Victor – Alexandru Perdeică, clasa a X-a, Premiul special „Corneliu Tăbărășanu-Mihăilă”, Concurs Național Science On – chimie, profesor Constantin Guceanu

Victor – Alexandru Perdeică, clasa a a X-a, Premiul III,  Concurs Național Science On – Științele Pământului, profesori Constantin Guceanu, Gabriel Cimpoeșu, Alin Lungu şi Cătălina Mitelu

Victor- Alexandru Perdeică, clasa a X-a, Premiul I, Olimpiada Națională de Chimie, etapa I, profesor Constantin Guceanu

Victor – Alexandru Perdeică, clasa a X-a, Medalie de Aur, Olimpiada Națională de chimie, etapa II, profesor Constantin Guceanu

Daniel Malanca, clasa a X-a, Medalie de Argint, Olimpiada Națională de Chimie, etapa II, profesor Constantin Guceanu

Victor- Alexandru Perdeică, clasa a X-a, Premiul I, Concursul de Chimie „Cristofor Simionescu”, profesor Constantin Guceanu

Ana Maria Hizilnicov, clasa a X-a,  Premiul I, Concursul de Chimie „Cristofor Simionescu”, profesor Constantin Guceanu

Daniel Malanca, clasa a X-a, Premiul I, Concursul de Chimie „Cristofor Simionescu”, profesor Constantin Guceanu

Cosmin – Andrei Buliga, clasa a XI-a, Premiul II, Concursul de Chimie „Cristofor Simionescu”, profesor Constantin Guceanu

Dragoș – Ştefan  Răileanu, clasa a XI-a, Mențiune, Concursul de Chimie „Cristofor Simionescu”, profesor Constantin Guceanu

Lorena Delia Dascaliuc, clasa a XI-a, Mențiune, Concursul de Chimie „Cristofor Simionescu”, profesor Constantin Guceanu

Bianca Ghetler, clasa a XI-a, Mențiune, Concursul de Chimie „Cristofor Simionescu”, profesor Constantin Guceanu.

Echipa de 8 elevi: Victor – Alexandru Perdeică, Daniel Malanca, Ana Maria Hizilnicov, Cosmin Andrei Buliga, Bianca Isabel Ghetler, Dragoș-Ștefan Răileanu, Delia-Lorena Dascaliuc, Mara Pîjin, clasa a  XI-a, Premiul I, Concursul de Chimie „Cristofor Simionescu”, profesor Constantin Guceanu

Codrin Corodeanu, clasa a IX- a, Premiul II, Olimpiada Societății pentru Excelență și Performanță în Informatică, profesor Luminiţa Ilaș

George Sebastian Ciocan, clasa a IX- a, Premiul III, Olimpiada Societății pentru Excelență și Performanță în Informatică, profesor Luminiţa Ilaș

Daniel Malanca, clasa a X-a, Premiul I, Olimpiada Societății pentru Excelență și Performanță în Informatică, profesor Luminiţa Ilaș

Andrei Manoliu, clasa a IX-a, Mențiune, Olimpiada Societății pentru Excelență și Performanță în Informatică, profesor Luminiţa Ilaş

George Marian Dănilă, clasa a X-a, Premiul III, Olimpiada Județeană de matematică, profesor Liviu Tiron

George Marian Dănilă, clasa a X- a, Mențiune, Olimpiada Națională de matematică, profesor Liviu Tiron

Alexandru Valentin Başagă, clasa a XII-a, Premiul III, Olimpiada Județeană de matematică, calificat la etapa naţională, profesor Liviu Tiron

Şerban Nistor, clasa a XII-a, Premiul I, Concurs Național High School Science Projects, profesor Liviu Huțanu.

Deja ai votat!