Un bărbat din comuna Prăjeni este cercetat de polițiștii din Flămânzi după ce a fost prins la volan fără permis, tractând o remorcă neînmatriculată. Incidentul a avut loc marți, 7 mai a.c., pe un drum public din localitate.
„Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Flămânzi au oprit pentru control, pe drumul public, din comuna Prăjeni, un autovehicul ce tracta o remorcă neînmatriculată, condus de un bărbat, din aceeași localitate”, au transmis reprezentanții IPJ.
În urma verificărilor, s-a constatat că șoferul nu deținea permis de conducere pentru nicio categorie. Polițiștii au deschis un dosar penal și continuă cercetările sub aspectul comiterii a două infracțiuni – conducerea fără permis și punerea în circulație a unui vehicul neînmatriculat.
Controale în trafic
Tot în cursul zilei de miercuri, între orele 12 și 15, polițiștii Serviciului Rutier, sprijiniți de subunitățile locale, au efectuat o amplă acțiune de control în trafic, cu scopul prevenirii accidentelor rutiere.
„Au fost controlate aproximativ 60 de autovehicule, iar în urma neregulilor constatate au fost aplicate 55 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 18.000 de lei”, au menționat reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani. Dintre acestea, 12 amenzi au fost aplicate pentru depășirea vitezei legale, iar două permise de conducere au fost reținute.