Un bărbat în vârstă de 87 de ani a murit, iar soția sa, de 81 de ani, a ajuns la spital în urma unui incendiu izbucnit, în această dimineață, într-o casă din localitatea Strahotin, comuna Dângeni.
Alarma a fost dată de un vecin care a observat că iese fum și a alertat autoritățile prin apel la 112. Tot acesta a intrat în locuință și a ajutat-o pe femeie să iasă.
La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Trușești, cu o autospecială de stingere, Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Dângeni, precum și un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță Botoșani.
Primii care au ajuns au fost membrii Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență (SVSU) Dângeni. Aceștia au constatat că ardeau două paturi și bunurile din apropierea lor. Pe unul dintre paturi se afla bărbatul de 87 de ani, care, din păcate, era decedat. “Femeia a suferit arsuri la nivelul feței și a membrelor superioare. A fost fost stabilizată și transportată la spital pentru îngrijiri de specialitate”, a precizat un asistent din cadrul SJA Botoșani.
Incendiul a fost lichidat, iar cauza probabilă a producerii acestuia este în curs de stabilire.




