Polițiștii Biroului de Ordine Publică Botoșani au descoperit, joi, o cantitate importantă de articole pirotehnice deținute ilegal, în timpul unei acțiuni desfășurate în zona Pieței Centrale din municipiu.
O femeie de 47 de ani, domiciliată în Botoșani, a fost depistată având asupra sa peste 600 de articole pirotehnice din diferite categorii. Polițiștii au procedat imediat la confiscarea acestora, având în vedere regimul strict de control impus materialelor pirotehnice și riscurile asociate manipulării lor fără autorizație.
Femeia a fost condusă la sediul Poliției Municipiului Botoșani pentru audieri, în cauză fiind întocmit dosar penal. Aceasta este cercetată pentru infracțiunea de preparare, producere, transmitere sub orice formă, depozitare, distrugere, comercializare și folosire de articole pirotehnice din categoriile F2, F3, F4, T1, T2, P1 și P2, fără drept.
Cercetările continuă pentru stabilirea întregii activități infracționale și a modalității prin care articolele pirotehnice au ajuns în posesia femeii. Autoritățile reamintesc cetățenilor că desfășurarea oricăror activități cu materiale pirotehnice, în afara cadrului legal, poate constitui infracțiune și atrage răspunderea penală.




