Reprezentanții Alianței pentru Unirea Românilor (AUR) Botoșani neagă zvonurile conform cărora ar fi făcut vreun blat politic cu un alt partid politic.
Astăzi, în cadrul conferinței săptămânale de presă organizate la sediul AUR, Ariadna Cîrligeanu, coordonatorul AUR Botoșani, a ținut să precizeze că partidul din care face parte nu a făcut, dar nici nu va face vreo înțelegere cu un alt partid, pentru că la asta se referă blatul politic.
„De-a lungul timpului au fost diferite invenții cum că am făcut blat politic cu un anumit partid sau cu altul. Noi suntem, într-adevăr, singurul partid care venim cu un suflu nou. În rândurile noastre nu sunt acceptate astfel de metehne politice și nu vor fi acceptate. Nu am făcut blat politic și nu vom face vreodată blat politic cu vreun partid”, a declarat Ariadna Cîrligeanu.
„O schimbare reală nu poate fi produsă având același practici”
În acest context, Ariadna Cîrligeanu susține că a avut capacitatea și încrederea să elimine din organizația locală a AUR Botoșani pe cei care promovau practicile politice vechi și nefavorabile.
„Din fericire, până acum, mi-a dat Dumnezeu puterea și înțelepciunea să elimin astfel de elemente din Organizația Locală AUR Botoșani, astfel de persoane care, de-a lungul timpului, veneau cu vechi metehne politice și să mențin o organizație verticală, care își dorește într-adevăr să producă o schimbare. O schimbare reală nu poate fi produsă având același practici cu care am fost învățați de către PSD și PNL. Așadar, nu am făcut blat politic și nu vom face vreodată blat politic în județul Botoșani”, a mai precizat Cîrligeanu.
Comandat de Partidul Alianta pentru Unirea Romanilor, postat de ASOCIATIA MONITORUL DE BOTOSANI, Cod de identificare mandatar 21240330