Premii pentru olimpicii de la Tokyo dublate de Guvern

Guvernul României a decis să dubleze premiile în bani pentru medaliații la Jocurile Olimplice de la Tokyo. Astfel, aurul va fi recompensat cu 140.000 de euro, în loc de 70.000, așa cum prevedea fondul inițial.

Sumele pe care sportivii le vor primi în funcție de clasare:

Locul I – 140.000 euro (față de 70.000 euro)

Locul II – 112.000 euro (față de 56.000 euro)

Locul III – 84.000 euro (față de 42.000 euro)

Locul IV – 56.000 euro (față de 28.000 euro)

Locul V – 42.000 euro (față de 21.000 euro)

Locul VI – 28.000 euro (față de 14.000 euro)

Sportivii botoşăneni medaliaţi la Tokyo sunt Simona Geanina Radiş – medalie de aur la dublu vâsle feminin şi Mugurel Vasile Semciuc – medalie de argint la patru rame fără cârmaci masculin.

Suma totală acordată perfomerilor de la Tokyo se ridică acum la aproximativ 1,8 milioane de euro.

Majorarea de 100% este valabilă și pentru Jocurile Paralimpice (24 august – 5 septembrie), unde va participa și șeful MTS, Eduard Novak.

Recompensați cu mașini

Medaliații României de la Jocurile Olimpice de la Tokyo vor fi recompensați cu mașini, pe care le vor primi în luna septembrie.

Mașinile vor fi oferite sportivilor medaliați la Tokyo în cadrul unui eveniment special care va avea loc la Casa Olimpică, în data de 28 septembrie 2021, la București, anunță COSR.

Patru medalii obținute

La Tokyo, România a avut calificați 101 sportivi, dintre care 55 de băieți și 46 de fete. 17 discipline au avut cel puțin un reprezentant. S-au obținut doar 4 medalii.

Sportivii români premiați:

LOCUL 1 – Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş, dublu vâsle

LOCUL 2 – Ana-Maria Popescu la spadă, echipajul masculin de patru rame fără cârmaci – Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu şi Cosmin Pascari şi cel de dublu rame masculin – Marius Cozmiuc, Ciprian Tudosă

LOCUL 4 – Înot, 200 m liber David Popovici

LOCUL 5 – Box, 57 kg Maria Claudia Nechita; Kaiac-canoe, C2 – 1000 m Cătălin Chirilă, Victor Mihalachi; Tenis de masă, dublu mixt Ovidiu George Ionescu, Bernadette Cynthia Szocs; Tenis de masă, echipe Daniela Dodean Monteiro, Elizabeta Samara, Bernadette Cynthia Szocs

LOCUL 6 – Atletism, aruncarea ciocanului Bianca Florentina Ghelber; Canotaj, dublu vasle ctg. uşoară (L2x) Gianina Elena Beleagă, Ionela Livia Cozmiuc; Canotaj, opt rame cu carmaci (8+) Viviana Iuliana Bejinariu, Mădălina Bereş, Amalia Bereş, Georgiana Dedu, Daniela Druncea, Maria Magdalena Rusu , Denisa Tîlvescu , Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu

Deja ai votat!