În ultimele 24 de ore, polițiștii din județul Botoșani au desfășurat trei acțiuni punctuale în cadrul operațiunii „Blocada”, concentrându-și eforturile pe menținerea ordinii și siguranței publice. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Botoșani, aceste operațiuni au fost realizate în colaborare strânsă cu jandarmii și au avut drept scop intervenția promptă și eficientă la diverse evenimente semnalate, majoritatea fiind sesizate prin apel la numărul de urgență 112.
Activitățile desfășurate au vizat multiple aspecte ale securității publice, incluzând creșterea gradului de disciplină rutieră și combaterea traficului ilegal de droguri și substanțe interzise. În urma acestor intervenții, s-au aplicat nu mai puțin de 171 de sancțiuni contravenționale, cu o valoare totală depășind 55.000 de lei.
Conform IPJ Botoșani, pe lângă sancțiunile financiare, echipajele au reținut 8 permise de conducere și 5 certificate de înmatriculare, ca măsură în vederea suspendării dreptului de a conduce pentru cei în cauză.