Un şofer care a provocat un accident după ce s-a urcat băut la volan a intrat în belele după ce a încercat să dea mită poliţiştilor.
Incidentul a avut loc marţi după-amiază, pe Calea Naţională din muncipiul Botoşani. Poliţiştii au fost sesizaţi cu privire la producerea unui accident soldat cu pagube materiale. Ajunşi la faţa locului, oamenii legii l-au verificat pe şofer, un bărbat în vârstă de 48 de ani, din municipiul Botoșani, cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o valoare alarmantă de 1,34 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În ciuda acestui fapt, șoferul a refuzat recoltarea de probe biologice de sânge, necesare pentru stabilirea exactă a gradului de alcoolemie. Polițiștii au demarat cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de refuz de prelevare de mostre biologice de sânge, iar ulterior a mai apărut o acuzație.
„În timpul activităților specifice, conducătorul auto a încercat să ofere bani, cu titlu de mită, polițiștilor. Aceștia au informat Serviciul Județean Anticorupție cu privire la eveniment, cercetările fiind continuate și pentru dare de mită”, a precizat Delia Nenișcu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani.
Beţiv scos din trafc de poliţişti
Un alt incident a avut loc câteva ore mai târziu, când un alt autoturism condus de un bărbat în vârstă de 60 de ani, tot din municipiul Botoșani, a fost oprit în urma unui control de rutină pe aceeași arteră. Testarea cu aparatul etilotest a relevat o valoare de 0,47 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care șoferul a fost condus la o unitate spitalicească pentru recoltarea de probe biologice de sânge, în vederea stabilirii exacte a gradului de alcoolemie.
Ambele cazuri sunt investigate de către autorități, iar cercetările sunt în curs de desfășurare sub aspectul comiterii infracțiunilor de conducere sub influența alcoolului și refuz de prelevare de mostre biologice de sânge.