FCSB câștigă Cupa României și trage după ea în Europa League și FC Botoșani!

0

FCSB a câștigat finala Cupei României cu Sepsi OSK Sf. Gheorghe, scor 1-0 (0-0). Unicul gol al partidei a fost marcat de Denis Man în minutul 65.

Aflată în premieră într-o finală de Cupă, Sepsi a fost depășită de miză, nereușind să trimită nici măcar o singură dată balonul pe spațiul porții apărate de Vlad. Echipa lui Leo Grozavu a terminat meciul în 10 jucători după ce Bouhenna a fost eliminat de Sebastian Colțescu în urma a două cartonașe galbene primite în decurs de doar trei minute!

Grație succesului din finala competiției, FCSB și-a asigurat prezența în Europa League. De asemenea în cupele europene va merge și FC Botoșani, având în vedere că prin triumful din Cupă, „roș-albaștrii” au eliberat locul european din Liga 1. Astfel, indiferent de locul pe care se vor clasa în acest sezon elevii lui Marius Croitoru vor merge în preliminariile Europa League.