Start în 16-imile Cupei României » Programul complet este AICI »»

Astăzi se va da startul în 16-imile de finală ale Cupei României, fază în care FC Botoșani va juca miercuri de la ora 15:00 în Trivale cu FC Argeș.

Cel mai atractiv meci al zilei va avea loc pe „Ilie Oană” unde spectaolul se anunță a fi la înălțime între Petrolul și „U” Craiova 1948, formație care duminică va veni pe „Municipal” pentru duelul cu FC Botoșani din runda a X-a a Ligii 1.

Așa cum v-am informat, jocurile din şaisprezecimile, optimile şi sferturile de finală se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent. În cazul în care jocurile din Cupa României urmează să fie televizate în direct şi sunt programate în nocturnă, iar clubul organizator nu dispune de un stadion dotat cu instalație de iluminat, jocul se va programa pe un stadion din localitatea cea mai apropiată, care îndeplineşte condițiile regulamentare necesare disputării jocului şi televizării.

Partidele se vor desfăşura în conformitate cu prevederile articolului 30 din ROAF, “Organizarea şi programarea Cupei României”. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.

În conformitate cu principiile de desfăşurare ale competiţiilor fotbalistice pentru sezonul 2020-2021, adoptate în cadrul şedinţei Comitetului Executiv al FRF din data de 18 august 2020, meciurile din cadrul Cupei României care nu se pot disputa din cauza rezultatelor pozitive la testările pentru COVID-19 nu se pot reprograma.

Programul 16-imilor de finală din Cupa României
Marți, 21 septembrie 2021
ora 15:00 Șomuz Fălticeni – FC Voluntari
ora 16:00 Minaur Baia Mare – Politehnica Iași
ora 18:45 Petrolul Ploiești – „U” Craiova 1948
ora 21:30 CS Mioveni – Rapid
Miercuri, 22 septembrie 2021
ora 15:00 FC Argeș – FC Botoșani
ora 16:30 CSM Slatina – Dunărea Călărași
ora 16:30 FK Csikszereda – Chindia Târgoviște
ora 16:30 Unirea Slobozia – Politehnica Timișoara
ora 16:30 Concordia Chiajna – Gaz Metan Mediaș
ora 16:30 FC Buzău – Academica Clinceni
ora 16:30 CA Oradea – FC Hermannstadt
ora 18:45 Farul – Sepsi OSK
ora 21:30 CS Hunedoara – FCSB
Joi, 23 septembrie 2021
ora 16:00 ACSO Filiași – UTA Arad
ora 18:45 Ripensia Timișoara – Dinamo
ora 21:30 Universitatea Craiova – CFR Cluj

Deja ai votat!