„Grande Cup Botoșani”, un real succes: „A fost o competiție reușită din toate punctele de vedere!” (Galerie FOTO)

Delta Spartans a câștigat cea de-a doua ediție a competiției de minifotbal „Grande Cup Botoșani”, întrecere care a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute la „Junior Arena” și la care „Monitorul de Botoșani” a fost partener media.

În finală, Delta Spartans a trecut cu scorul de 3-0 de FC VA (n.r. Viitorul Albești), golurile fiind marcate de Alexandru Stancoschi, Alexandru Simionescu și Cosmin Matei.

„A fost o competiție reușită din toate punctele de vedere, desfășurată într-un climat de fair-play total. Ne propunem ca această întrecere să devină una de tradiție și ca de la an la an să avem invitați din toate colțurile țării. Pe această cale țin să mulțumesc tuturor participanților și să le transmit iubitorilor de minifotbal că vom continua să-i surprindem în mod plăcut și să organizăm și alte competiții pe tot parcursul anului”, a declarat Lucian Muraru, unul din organizatorii acestui eveniment.

Cel mai bun protar al turneului a fost desemnat Cornel Cârciu de la echipa FC VA în timp ce titlul de cel mai bun jucător al turneului i-a revenit lui Alexandru Stancoschi de la Delta Spartans. Pe lângă diplome și cupe, cei doi au primit și câte un tricou al jucătorilor FC Botoșani, Eduard Pap și Andrei Patache.

Vă reamintim că „Grande Cup Botoșani” a fost organizată la inițiativa lui Ilie Andrici, Ionuț Gînju și Lucian Muraru, cu sprijinul „Campionatului Județean de minifotbal”, întrecerea reunind la start 15 echipe din Iași, Suceava și Botoșani.

Componența grupelor „Grande Cup Botoșani”
Grupa A: Railex Suceava, Old Boys Fabio, FC Sulița, Nei Divizia Botoșani
Grupa B: Colosseum Iași, FC VA, Liner Ecomet, FCSM
Grupa C: Mihu Acoperișuri, FC Bucovina, Unirea Curtești, Dinamo Botoșani
Grupa D: Delta Spartans, Atletico Textila, Voința Șendriceni

Rezultate faza grupelor  „Grande Cup Botoșani”
Old Boys Fabio – Nei Divizia Botoșani 7-0
FC VA – FCSM 7-1
FC Bucovina – Dinamo Botoșani 4-2
Mihu Acoperisuri- Unirea Curtesti 1-2
Railex Suceava – FC Sulița 7-1
FC Bucovina – Unirea Curtesti 3-0
Atletico Textila- Voința Șendriceni 6-2
FC VA – Liner Ecomet 7-1
Dinamo Botoșani- Mihu Acoperișuri 1-3
FCSM – Colosseum Iași 0-7
Nei Divizia – Railex Suceava 1-7
Delta Spartans – Voința Șendriceni 11-2
Old Boys Fabio – FC Sulița 3-6
Liner Ecomet – Colosseum Iași 1-2
Railex Suceava – Old Boys Fabio 6-1
FC Sulița – Nei Divizia 8-0
Colosseum Iași- FC VA 1-2
Liner Ecomet – FCSM 0-3
Mihu Acoperișuri – FC Bucovina 3-4
Unirea Curtești – Dinamo Botoșani 2-3
Delta Spartans – Atletico Textila 0-0 (3-2 d.pen.)

Rezultate sferturi:
Railex Suceava – Colosseum Iași 4-0
FC VA – FC Sulița 6-1
FC Bucovina – Atletico Textila 1-1 (2-3 d.pen)
Delta Spartans – Mihu Acoperișuri 5-2

Rezultate semifinale:
Railex Suceava – FC VA 0-2
Delta Spartans – Ateltico Textila 1-0

Finala locurile 3-4
Railex Suceava – Atletico Textila 2-1

Finala locurile 1-2
FC VA – Delta Spartans 0-3

Deja ai votat!